Home Beslenme 6 Popüler Vitamin Takviyesi ve Sebep Olabileceği Sorunlar

6 Popüler Vitamin Takviyesi ve Sebep Olabileceği Sorunlar

1
Vitamin Tabletleri 2

21. Yüzyılda herkes bir vitamin takviyesi kullanma sevdasına kapılmış gidiyor. Yetişkinler ve çocuklar için piyasaya sürülmüş bir sürü vitamin takviyesi var. Hangi vitamine ihtiyaç duyup, hangisine ihtiyaç duymadığımızı bilmeden ve bilinçsizce kullanılacak takviye vitaminler baş ağrıtabilir. Bir doktor görüşü olmadan vitamin takviyesi kullanmak çok da akıllıca değildir. Aslında vitamin alımı için, hiçbir yan etkiye sahip olmayan besinleri ve içecekleri kullanmak çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Son yıllarda popüler olan vitamin takviyelerinin neden olabileceği sorunlara bir göz atalım.

1-) Kalsiyum
Kalsiyum, özellikle ilerleyen yaşlarda kemikler tarafından emilimi zorlaşan bir vitamindir. 50 yaş üzerindeki insanlarda fazla kalsiyum tüketimi, kalp hastalıklarına ve felçlere neden olabilir. Uzmanlar yaşlılar için, kalsiyum karbonat yerine, magnezyum ile birlikte kalsiyum sitrat alınmasını tavsiye etmektedirler.

2-) Prenatal Vitaminler
Prenetal Vitaminler, özellikle hamileler için tavsiye edilmesine rağmen, aslında bilinenin aksine ciddi problemlere yol açabilir. Fazla miktarda demir içeren prenetal vitaminleri tüketmek, hamilelerde kusma, kabızlık ve bulantıya neden olabilir. Aşırı folik asit kullanımı ise, ayaklarda karıncalanmaya ve hafıza kaybına neden olabilir.

3-) Kreatin
Kreatin, genellikle saçlar için ve kas yapmakta kullanılan bir vitamin. Bu vitaminin aşırı kullanılması, vücutta su kaybına ve böbrek rahatsızlıklarına neden olabilir. Astım hastalarının da rahatsızlıklarını arttırabilir. Uzmanlar, doktor kontrolü olmaksızın kreatin alınmamasını öneriyorlar.

4-) C Vitamini
C vitamini tabletleri çoğunlukla zararsız olsa da, 2.000 mg’ın üstünde kullanılması böbreklerde taş oluşumuna neden olabilir. Yapılan araştırmalar, C vitamini tabletinin, soğuk algınlığına hiçbir yararının olmadığını ortaya koymuştur. Tablet yerine C vitamini içeren meyve ve sebzeler tüketilmelidir.

5-) Soya
Soya proteini, östrojen dengelemede sorun yaşayan erkeklerde testesteron ve östrojen sorunlarına neden olabilir. Ayrıca erkeklerde jinekomastiye (memelerin normalden fazla büyümesi) de sebebiyet verebilir.

6-) Multivitamin
Amerika’da, 38.772 kadın üzerinde yapılan ve 25 yıl süren çalışmalar, multivitaminin, aşırı B6 vitamini, folik asit, demir, magnezyum, çinko ve bakır kullanımından dolayı ölüm riskini arttırdığını ortaya koymuştur.

1 COMMENT

  1. Bence olabildiğince doğal beslenmek en güzeli. Dışarıdan takviye almak çok suni. İhtiyaç varsa daha fazla sebze meyve tüketmeli vücut bunu nasılsa dengeler.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version