Ana SayfaAşk5 Adımda İlişkilerinizdeki Farkındalığı Yükseltin

5 Adımda İlişkilerinizdeki Farkındalığı Yükseltin

-

Uzayıp giden tartışmalar, sonu gelmeyen şikayetler, arka arkaya gelen kötü olaylar… Tüm bunlar ilişkilerin yara almasına ve üstü örtüldükçe daha da derinleşip kemiğe ulaşmasına ve bir ameliyat olmadan düzeltilemeyecek kadar derin hasarlar oluşmasına yol açar. İlişkilerin bu denli çıkmaza girmemesi için, iki tarafın da bilinçli bir şekilde birbirlerine yaklaşmaları ve birbirilerinin gözünden bir diğerine bakabilmeleri gerekir. Karşılıklı farkındalık ile sağlıklı ve huzur dolu ilişkiler yaşamak, hiç de zor değildir. Şimdi sizlere, ilişkilerinizdeki farkındalığı yükseltmek için 5 pratik çözüm sunacağız.

1-Karşı tarafı dikkatli bir şekilde dinleyin

Sevgilinizle ya da eşinizle olan konuşmalarınızda, onu sadece dinlemeniz yeterli değildir. Dinliyor gözükürken, aklınız başka yerde olduğunda dinleme eylemini sadece gözlerinizle yapıyorsunuz demektir. Göstermelik iletişim sağlıklı iletişim değildir, karşınızdakini gerçekten ve can kulağı ile dinleyin. Ne anlattığını anlayın ve karşılık verin. Geri dönüşler yapın ki, karşı taraf da dinlenildiğini, anlattıklarının önemsendiğini ve kendisiyle ilgilenildiğini anlasın.

2-Ön yargıları çöpe atın ve sadece kabullenin

Kimseyi değiştiremezsiniz, öncelikle bunu iyice anlayın. Sevgiliniz ne ise o olarak kalmaya devam edecektir. Onu şekillendirmeye çalışmanız, sadece onu kendinizden uzaklaştırmaya yarayacaktır. Sevgilinizi olduğu gibi kabul etmeyi deneyin. Kimsenin mükemmel olmadığını ve olamayacağını kavrayın. Artısıyla, eksisiyle tüm yönlerini kabul edin.

3-Duygularınızın farkına varın

Sevgilinizle olan iletişimlerinizde hangi duyguları hissediyorsunuz? Tepki vermenize neden olan duygular, en yoğun hissettiklerinizdir. Duyguların farkına varmak ilişkilerde oldukça önemlidir. Baskın duygularınızı fark ederseniz, davranış şeklinizi de bilinçli olarak seçebilirsiniz. Örneğin; şikayet edip söylenmek yerine, huzursuz olduğunuzu ifade etmeniz ilişkinizin sağlığı için çok daha değerlidir.

5 Adımda İlişkilerinizdeki Farkındalığı Yükseltin

4-Kısa sürede rahatlama yeteneği

Sevgilinizle olan iletişiminizde tartışırken ve stresliyken, bedeninizi gözlemlemeye alışın. Bedeniniz nasıl bir tepki veriyor? Kalp atışınız hızlanıyor, boğazınız düğümleniyor mu? Her an saldıracak gibi mi duruyorsunuz? Bu anları fark ederseniz, tartışmayı ve gerginliği devam ettirmek yerine kendiliğinizden sakinleştiğinizi göreceksiniz. Bunu bir kere yaptığınızda sözden ibaret olmadığını ve gerçekten mümkün olduğunu deneyimleyebilir ve her gerginlik anında kullanabilirsiniz. Uzun ömürlü ilişkilerin sırrı, olaylara tek bir yönden değil, uzaktan ve geniş bir perspektifle bakabilmekte yatar. Ertelemeyin, yapın.

5-Sevgilinizle karşı şefkatli ve ilgili olun

Çiftler birbirini tanıma aşamasında, birbirlerine karşı daha ilgilidirler. En ince detaya kadar her şeyi merak ederler. Fakat zaman geçtikçe ve merak edecek bir şey kalmadıkça ilişki sıradanlaşmaya ve monotonlaşmaya başlar. Kişiler birlikte vakit geçirirler fakat zihinleri bambaşka bir yerde olur. Şarkılarda geçen “birlikte ama yalnız” lafına, tam da uyan bir haldir bu. Eşlerin birbirlerinden gitgide uzaklaşmamaları için vakit geçirdikleri zamanlarda odaklarını bulundukları ana çevirmeli ve her ne yapıyorlarsa onun dışında bir şey ile ilgilenmemeleri gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz