Ana SayfaGündem2017 Yılında Ekonomik Durum Nereye Gidiyor?

2017 Yılında Ekonomik Durum Nereye Gidiyor?

-

Her yıl değişim gösteren ekonomik durum insanları iyi ve kötü yönden etkilemektedir. Bu etkilerden kötü durumda etkileyen ekonomik gidişata göre nasıl davranabileceğimizi söylemek gerekir. Önceki yıllara göre gittikçe kötü duruma gelen ekonomik durum hem dünya hem de Türkiye için doğru orantılı devam etmektedir. 2017 ekonomisinde eski riskin devam edeceği ve yine durumlarında buna katılacağı açıkça görülmektedir. Bu yüzden yeni dönemde eski riskten kaçmak için çözümler aranacağı yönünde devam edeceği ileri sürülüyor. Temkinli davranarak kaynakları düzgün bir şekilde kullanmak çok önemli olacaktır. Bu durum bize dünya ekonomisinin yine yavaş yavaş ilerleyeceği hızlı bir büyümeme katacağı anlaşılmaktadır. Aynı şekilde Türkiye ekonomisinin de durgun olduğu bir ekonomik yıl olacağı tahmin edilmektedir.

Ekonomik durum için eski yıldan kalan olumsuzlukların devamı gelecek mi?

Tahminlere göre eski yıldan kalan olumsuzluklar ekonomik gidişatın büyümemesi durumları yeni yılda devam edecektir. Bunun üzerine yeni yılda da oluşacak yeni olumsuzluklar üzerine eklenebilecektir. Türkiye ekonomisinin bir dönem yükselişe çıktığı yılının aksine 3 yıl sonra bir anda durgunluk ortaya çıktı. Bu durgunluk, resmen ekonomik durum gidişatının ivmesini düşürdü diyebiliriz. Türkiye’deki ekonomik imkanların azalmasının ana etkenleri şunlar olabilir:

  • Siyasi durumlarda iklimin bozulması,
  • Jeopolitik durumların risk alması,
  • Dünya ekonomisindeki azalma ,
  • Dünya ekonomisinin azalmasından kaynaklanan harcamalar,

Bu nedenlerin sonucu Türkiye ekonomisinin durgun dönemler yaşaması 2017 yılında da devam edeceği anlamına gelebilir. Bu konuda bilgi sahibi olan kişilerin tahminleri üzerine Türkiye ekonomisi önümüzdeki yıl daha da düşebilir.

Özel yatırımların gittikçe azalması

Günümüzde yaşadığımız dünya ekonomisinde sonuç olarak oluşan düşüş, özel kesimlerinde gerilediği anlamına gelmektedir. Genel olarak harcama isteksizliğinin artması ile ekonominin düşmeye devam edeceğini tahmin etmek zor değildir. Bu özelliklerin hepsinin taşıdığı 2016 ekonomik tablo bu şekilde devam etmişti. Yeni yıla geldiğimizde ise gördüğümüz kadarıyla bu durumun değişmeyeceği açıktır. 2017 yılının ekonomisindeki düşüşün en büyük nedeni 2016 yılından kalan en önemli etkenlerdir. Bunun yanı sıra Ortadoğu’daki gerilimin gittikçe artması bu ekonominin artmasını daha büyük ölçülere ulaştırdığı söylenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz