Ana SayfaÇocuk Gelişimi13 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

13 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

-

Doğdu ve hayatınızın merkezine oturdu. Şimdi de sonunda 1 yaşını doldurdu ve 13 aylık oldu. Birkaç aylıkken daha az yemek yiyordu, şimdi daha çok yemeye başladı. Minik bebeğiniz, artık resmen yürümeye başlayan bir çocuk oldu. Yemek zamanları da dahil olmak üzere dünyaya geldiği günden bu yana pek çok şey değişmiş olmalıdır. Çocuğunuz bundan böyle daha az anne sütü ve daha fazla katı gıda almaya başlayacak. Peki, 13 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı? İşte ona verebileceğiniz 7 farklı besin alternatifi…

Tahıllar

13 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?Bebekler günlük 3 gramlık tahıllara ihtiyaç duyarlar. Bu dönemde makarna verilecekse, makarna yumuşak pişmeli ve bir çatalla küçültülmelidir. Tahıllar, yarım fincan şeklinde başlanarak verilebilir.

Taze Meyveler

Meyveler, 13 aylık bebeğinize vermek için en iyi besindir. Bebeğiniz 13 aylık olduğunda, bolca mevsim meyveleri verin. Bir fincan büyüklüğünde meyveyi, günlük beslenmesinin bir parçası yapın. Narenciyeleri ve diğer asitli meyveleri bebeğinize yavaşça verin. 13 aylık bebek beslenmesi için taze meyveler, bebek beslenme planının ideal bir parçasıdır.

Meyve Suları

Çocuğunuza taze meyvelerin yanı sıra, meyve suları da verebilirsiniz. Ancak suni tatlandırıcı eklemekten kaçının.

Et

Bebeğiniz yürümeye başlayınca, ona beyaz et vermeye başlayabilirsiniz. Etteki protein çocuğunuza öğrenmesi ve oynaması gereken tüm enerjiyi sağlayacaktır.

Sebzeler

 

Yumuşak pişmiş sebzeler, çocuklar için idealdir. Çiğ sebzeleri, küçük parçalara ayırarak verin. Havuç, tatlı patates, kabak, bezelye 13 aylık bebek beslenmesi için iyi seçeneklerdir.13 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Yoğurt

Çocuğunuz sütün tadını sevmiyorsa, onun yerine yoğurt da verebilirsiniz. Yoğurt, iyi bir protein kaynağıdır.

Kuruyemişler

Bebeğinizin beslenme programına az miktarda fıstık ezmesi de ekleyebilirsiniz. Henüz bütün fıstığı vermekten kaçınmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz