Ana SayfaModa0-3 Yaş Anne Bebek İlişkileri

0-3 Yaş Anne Bebek İlişkileri

-

0-3 yaş aralığı, bebeğin tam anlamıyla hızlı bir şekilde gelişip serpilmeye başladığı, en önemli dönemlerden birisidir. Bu süreç içerisinde anne birçok şeye özen göstermeli, bebekle ilgili tüm görevlerini dikkatli bir şekilde yerine getirmelidir. Süreç içerisinde sadece doğru beslenme değil, duygusal anlamda da anne bebek ilişkileri daha yaygın olmalı, duygusal bağı kurmaktan uzak kalmamalıdır.

0-3 yaş arası bebeklerde, anne bebek ilişkileri nasıl olmalıdır?

İnsan hayatının hiçbir döneminde, 0-3 yaş arasında olduğu kadar etkin bir öğrenme, gelişme ve değişme dönemi yaşayamamaktadır. Bu nedenle 0-3 yaş arasındaki dönem, bebeğin gelecekteki hayatı için son derece büyük önem taşımaktadır. Bu önemi tam olarak yansıtacak olan faktör ise, anne bebek ilişkilerinin kuvvetli olmasıdır.

Araştırmalar duygusal bağa dikkat çekiyor

Yapılan araştırmaların tamamı, anne ve bebek arasındaki duygusal bağın kuvvetli olmasının, bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimine de olumlu katkılar sunduğunu gösteriyor. Doğumdan önceki göbek bağı kadar, doğumdan sonra anne bebek ilişkileri içinde aynı derecede önem biçen uzmanlar, bu bağın özellikle zeka gelişimini olağanüstü etkilediğine dikkat çekiyorlar.

0-3 Yaş Anne Bebek İlişkileri

Yeni doğan bebeğin ilk birkaç ayını düşündüğümüzde, kas ve kemik yapısı başta olmak üzere, sinir sistemi ve diğer vücut fonksiyonlarının tam olarak gelişmediğini görürüz. Yani  ilgi ve duygusal bağın yanı sıra, fiziki yardıma da en fazla ihtiyacı olduğu dönem, bu dönemdir. Bu dönemde beslenme, sevgi, temizlenme gibi ihtiyaçları, her zamankinden daha yoğun ve daha dikkatli yapılmalıdır.

Annenin özellikle 0-3 yaş arasındaki bebeğine göstereceği ilgi, onun hayatının geri kalan sürecinde ihtiyacı olan birtakım hasletleri, daha iyi idrak ederek hayatına yansıtabilmesi açısından oldukça önemlidir. Şayet annenin bebeğe karşı belirli bir ilgisizliği ve duygusal anlamda uzaklığı varsa, bebek büyüdükten sonra hayata dair büyük bir karamsarlık içinde kalacak, insanlara güvenme ve onlarla etkileşim konusunda bazı sıkıntılar yaşayacaktır.

Bebekler de hissederler

Akli yetileri tam olarak gelişmemiş olsa da, bebeklerdeki hissetme kavramı çok daha fazla gelişmiştir. Eğer yeterli ilgi ve sevgiyi hissetmişlerse, güven duyguları önemli ölçüde gelişecektir. Bu nedenle bebekler, her şeyin farkında olmasalar da annelerini gördüklerinde gülebilir ya da kollarını açıp çırparak, onu gördüğü için güvende olduğunun farkındalığını hissettirirler.

0-3 yaş arasındaki bebeklerin önemli ve farklı özelliklerinden biriside, gelecek yaşantısındaki sosyal ilişkilerinin temellerinin bu denemde atılıyor olmasıdır. Bu nedenle anne bebek ilişkileri haricinde, baba bebek ilişkileri de önem kazanmaktadır. Bu ilişkilerin etkin bir şekilde kurulabilmesi, bebeğin temel güven duygusunu kazanmasını sağlayacaktır. Böylelikle gelişmeye en uygun olduğu bu dönemde ebeveynler ile kuracağı ilişki sayesinde, ileriki yaşamında da sosyal ilişkiler konusunda zorluk yaşamayarak, diğer insanlarla çok daha rahat bir şekilde sosyalleşebilecektir.

0-3 Yaş Anne Bebek İlişkileri

Bir buçuk yaşından itibaren ise, kas gelişimine bağlı olarak hareket kabiliyeti hızlanan bebek, tamamen anne kucağına olan bağlılıktan kurtulmuş olur. Böylelikle etrafındaki nesnelere uzanmaya başlayabilir, emekleyebilir ve hatta yürüyebilir. Bu sürecin başlamasıyla, tuvaletini tutabilme yetisini de kazanan bebek, anne üzerindeki yükünü bir nebzede olsa hafifletmiş olur. Ancak her ne olursa olsun, bu dönemde anne bebek ilişkileri açısından önemli bir süreçtir.

Benlik duygusunu önemli ölçüde hissettiği bu dönemde, anne ile bebek arasındaki ilişkiye daha fazla önem verilmesi gerekir. Farklı bir duygu yoğunluğu içerisine girmiş olan bebeğin, anne ilgisine en fazla ihtiyaç duyduğu dönemlerden birisi, bu dönemdir.

1,5-3 yaş arası döneme dikkat

Bu süreçte ise, bebeğe kavram ve kurallar dikkatli bir şekilde öğretilmeye çalışılmalıdır. Hayatının kalan sürecinde, bu aralıkta aldığı eğitim kişiliğine yansıyacağı için oldukça önemlidir.

Kural ve kavramların öğretildiği bu dönemde, çocuk sevgi ile yoğrulmalı, aşırı davranışlardan uzak tutulmalıdır. Ebeveynler bu dönemde çocuğun yanında, her türlü olumsuz davranışlardan kaçınmalıdır.

Bebek eğitiminin her aşaması önemli olup, bu aşamalarda edindikleri kazanımların ileriki yaşlarda bir karakteri dizayn edeceği unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz